Poslední dění okolo společnosti Tesla

Nejlepší broker akcie

Podíváme se na přístup konkurenčních automobilek ke svým investicím do společnosti Tesla, na prognózy vývoje ohledně Gigafactory, dění v Číně a nejbližší události, které by vám neměly ujít.

Konkurenční automobilky se zbavují svých podílů

Minulý týden prodala společnost Daimler (NASDAQ: DDAIF, Xetra: DAI), celý svůj podíl ve společnosti Tesla (NASDAQ: TSLA). Daimler je automobilkou s jednou z nejkomplexnějších nabídek elektrických vozů, proto měl na dění v Tesle eminentní zájem. Do společnosti zainvestoval v roce 2009, kdy nakoupil 9.1% podíl. Ten byl následnými fundraisingy Tesly rozmělněn na cca 4 %. Odhaduje se, že Daimler na své investici získal okolo 780 milionů dolarů.

Současně s prodejem ze strany Daimleru došlo k nákupu velké části jeho akcií jiným velkým hráčem. Aktuálně se spekuluje, kdo by jím mohl být, jako nejpravděpodobnější se zdá jiná automobilka – BMW (Xetra: BMW). Kromě těchto oznámila Toyota (NYSE: TM), že rovněž prodá v nejbližší době svůj podíl v Tesle. Toyota zainvestovala roku 2010 částkou 50 milionů dolarů. Obě společnosti v minulosti úzce spolupracovaly, tato spolupráce byla však víceméně ukončena.

Dění okolo Gigafactory

Gigafactory je ambiciózním projektem společnosti Tesla, který si klade za cíl snížit náklady na výrobu lithiových baterií, které Tesla používá do svých vozidel. V současnosti se komponenty baterie vyrábějí v mnoha menších továrnách rozesetých po celém světě. Myšlenka je taková, že koncentrací celé výroby na jedno místo dojde k využití synergických efektů a ušetří se za přepravní náklady. Ve výsledku tak poklesne výrobní cena, což Tesla může využít ke snížení cenovky svých drahých automobilů.

S výstavbou je ale kromě potenciálu úspor spojena I řada rizik. Podle zprávy o plánech Tesly by kapacitní možnosti Gigafactory měly do roku 2020 zdvojnásobit celosvětosvou nabídku baterií oproti roku 2013. Tato kapacita by měla dostačovat na 500 tisíc vozů Tesla, což je oproti dosavadním výsledkům společnosti extrémně vysoké číslo. Zdroje Tesly navíc uvádějí, že k efektům úspor z rozsahu dojde jen při plném, či téměř plném, využití kapacity továrny. S cenou 5 miliard dolarů je tak úspěch (a využitelnost) Gigafactory na pováženou.

Obr. Zdroj Tesla

Další proměnnou, která úspěch ohrožuje, jsou celosvětové zásoby lithia. V současnosti je totiž využíváno v čím dál větším počtu výrobků (baterie, léky, klimatizace, vesmírné rakety) a je s ním nakládáno poměrně neúsporně. S dostavbou Gigafactory dojde k dalšímu výraznému zvednutí poptávky po tomto kovu, což může způsobit jeho nedostatek. Těžba lithia je totiž velice zdlouhavý proces, který trvá roky.

Poslední zprávy ohledně Gigafactory tak nejsou úplně pozitivní. Tesla očekává redukci výrobní ceny baterie o cca 2800 dolarů. Poslední prognózy předpokládají promítnutí úspor až po roce 2018. Výsledek je, jak jsme ukázali výše, navíc dost nejistý.

Vývoj v Číně

Čína má nejen pro Teslu obrovský potenciál. Čína oznámila, že do roku 2015 chce mít 500 tisíc elektrických aut a do roku 2020 by toto číslo mělo vyšplhat na 5 milionů. Společnost předpokládá, že poptávka po Teslách tam dosáhne 200 tisíc vozů do konce dekády, avšak poptávka je stále malá. Za posledních několik měsíců společnost dovezla do Číny cca 2800 aut, ale jen asi 400 z nich dostala od čínských úřadů všechna povolení k tomu, aby skutečně vyjela na silnici.
Společnost Foxconn Technology (OTC: FXCOF), výrobce lithiových baterií, minulý měsíc oznámila, že začala vyvíjet nové elektronické vozidlo, které chce přivést na čínský trh s cenovkou okolo 15 tisíc dolarů. Společnost už oznámila, že do vývoje vozidla zainvestuje přes 800 milionů dolarů. Ačkoliv Foxconn neuvedl přesnější časový rámec, toto rozhodnutí zvyšuje konkurenci na čínském trhu pro všechny hráče, tedy I Teslu. Další ze společností, která míří na trh elektrických aut v Číně, je největší místní výrobce autodílů – Wanxiang Group. Tesla navíc v současnosti nedostala od čínské vlády nálepku “elektronické vozidlo”, kvůli čemuž nemůže uplatňovat nižší odpočet daně jako její konkurenti.

Naopak úspěchem na čínském trhu je partnerství s Alibaba Group (NYSE: BABA), která by měla Tesle pomoci s prodejem a propagací jejích vozů. Společnost tak ušetří peníze I čas nutný pro vybudování vlastní dealerské sítě na tomto trhu. Krom výše uvedeného ještě stojí za zmínku, že Tesla dala více než 400 svých patentů volně k dispozici konkurenci. Od tohoto kroku si slibuje, že přinese do odvětví elektronických aut více inovace (nižší bariéra vstupu díky patentům pro nové hráče). Efekt takového kroku se dá velice těžko odhadovat.

Nejbližší události

Akcie Tesly v posledních týdnech oslabily, v posledních dnech krátce narazily na 200 denní moving average. Raději se vyhneme jakýmkoliv investičním doporučením, ať si tuto informaci každý přebere sám 🙂
Společnost oznámila, že dne 5. listopadu ve 2:30pm PT oznámí své výsledky za třetí kvartál. Na svých stránkách bude streamovat webcast z briefingu. Následně proběhne Q&A session a společnost na stránky umístí shareholder letter a archivovanou verzi streamu.

Pro více informací sledujte stránky ir.teslamotors.com

Pokud byste i vy měli zájem o publikaci vašich analýz či článků, kontaktujte prosím zuzana.ondrejova@klubinvestoru.com. Rádi přivítáme nové názory a analýzy.